Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

(Μεταφορά συζήτησης) Microsoft Launch Event

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Χρήστος Γεωργακόπουλος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Χρήστος Γεωργακόπουλος στις 30-11-2005, 13:03. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-11-2005, 13:03 7437

    (Μεταφορά συζήτησης) Microsoft Launch Event

    Όλοι αυτοί θα περάσουν από το περίπτερο του DNZ; Χαμός....

    By the way, θα μπορούμε να αγοράσουμε και μπλουζάκια με το logo;


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  30-11-2005, 15:04 7446 σε απάντηση της 7437

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Wink [;)]

    Δεν θα έχουμε, μπλουζάκια ή κάτι παρόμοιο. Κάποια στιγμή στο μέλλον, θέλουμε να υπάρξουν αναμνηστικά με το logo του dotNETZone.gr. Πρέπει να δούμε πως θα ξεπεραστούν κάποια ζητήματα οικονομικής και νομικής φύσεως...

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  30-11-2005, 23:02 7457 σε απάντηση της 7437

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Ας αφήσουμε τις στιγμές στο μέλλον, τα οικονομικά και τα νομικά ζητήματα. Ας δούμε τις στιγμές του παρόντος και ας δώσουμε λύσεις στο λαό εδώ και τώρα. Στείλτε το λογότυπο σε κάποιο κατάστημα ψηφιακών εκτυπώσεων και όποιος θέλει προϊόντα με το logo τα παραγγέλνει από εκεί. Το dnz μπορεί να παρουσιάσει τα προϊόντα εδώ μέσα αφιλοκερδώς.

    Μαγαζιά του είδους υποθέτω μπορείτε να βρείτε εδώ: [Google query]. Επιλέξτε κάποιον τυχαία από τη λίστα, και όταν προλάβουμε και οργανωθούμε κλπ κλπ επιλέγουμε κάποιον καλύτερο...

    (Χωρίς παρέξήγηση George, απλά είμαι του πιο πρακτικού στυλ :-)


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  01-12-2005, 00:26 7460 σε απάντηση της 7457

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Χαίρομαι τους ανθρώπους που αφήνουν τον αυθορμητισμό τους να τους οδηγεί. Big Smile [:D]

    Το πιθανότερο είναι ότι κάπως έτσι θα γίνει όπως το περιγράφεις. Αλλά ο προβληματισμός μας δεν είναι μόνο να βρούμε κάποιον να κάνει την δουλειά. Ο προβληματισμός μας είναι, οι τιμές να παραμείνουν οι ίδιες, χωρίς να μεταβάλλονται από την ζήτηση που θα υπάρχει, να υπάρχει όσο το δυνατόν γίνεται μεγαλύτερη γκάμα από αναμνηστικά, να έχουμε κατοχυρώσει το logo με μερικές φράσεις ως δικό μας, και να μην καταλήξει σε μπλουζάκια που πουλιούνται στις λαϊκές αγορές, όταν δεν επιθυμούμε να συνεργαστούμε άλλο με κάποιον...

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  01-12-2005, 13:11 7469 σε απάντηση της 7460

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Δεν είναι αυθορμητισμός αυτό, είναι τρόπος σκέψης και δουλιάς. Δουλεύεις σε μια εταιρία και ο κόσμος ξαφνικά έχει ένα πρόβλημα. Εγώ λέω "δώσε ένα workaround τώρα για να ξεπεραστεί το πρόβλημα έστω και προσωρινά, και κατόπιν αρχίζουμε να σχεδιάζουμε μια σωστή λύση". Εσύ λες "περιμένετε να το σχεδιάσουμε σωστά και μόλις ολοκληρώσουμε τη σωστή λύση θα σας τη δώσουμε" και τους αφήνεις να έχουν το πρόβλημα ατόφιο.

    Αλήθεια, οι υπόλοιποι στο development τι από τα δύο ακολουθείτε;


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  01-12-2005, 13:30 7472 σε απάντηση της 7469

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Εξαρτάται τί εννοείς development και που δουλεύεις. Αν δουλεύεις στο IT τμήμα μιας εταιρείας, είναι σωστό να λύσεις το πρόβλημα στα γρήγορα, φτάνει να πας να "καθαρίσεις" μετά ό,τι προχειροδουλειά μείνει. Αν δουλεύεις σε ISV, η "γρήγορη και πρόχειρη" δουλειά ή θα πάρει περισσότερο χρόνο επειδή υπάρχουν και οι "αστάθμητες παράμετροι" του Ζαχαρία, ή θα έρθει να σε δαγκώσει σε ανύποπτο χρόνο.

    Έχω δουλέψει αποκλειστικά σε ISV για πολλά χρόνια και δεν έχω δει μια φορά το "γρήγορο και πρόχειρο" να οδηγεί σε καλό. Στην καλύτερη περίπτωση, σε δαγκώνει σε 1-2 βδομάδες, οπότε πας και το διορθώνεις. Στην χειρότερη, δεν σε δαγκώνει αλλά σου προκαλεί μικροδυσκολίες συνέχεια, οι οποίες συνολικά σου τρώνε περισσότερο χρόνο απ΄όσο έλπιζες να "γλυτώσεις"
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-12-2005, 13:30 7473 σε απάντηση της 7469

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Κατά πρώτον προτείνω να κάνουμε branch αυτή τη συζήτηση σε άλλο topic μια και δεν αφορά στο Ζαχαρία (μονο).

    Κατά δεύτερον, ο τρόπος σκέψης σου Χρήστο μπορεί να είναι σωστός για το development (και συμφωνώ, προσωπικά, με αυτό τον τρόπο σκέψης), όμως εδώ μπαίνει και το θέμα του image, μια και μιλάμε για θέματα προβολής.

    Προσωπικά πιστεύω οτι αν δώσεις σε θέματα προβολής μια "πρόχειρη" λύση προκειμένου αργότερα να ψάξεις να βρεις τη σωστή, το image σου χάνει κάρμα. Και αυτό δεν το κερδίζεις εύκολα πίσω, ακόμα και όταν βρεις τη σωστή λύση. Μιλώ βέβαια για γενικότερα θέματα προβολής και όχι για το DNZ ειδικότερα.

    Φαντάσου εσένα, να είσαι developer και να θέλεις να διαφημίσεις τη δουλειά σου. Ψάχνεις για μια γρήγορη λύση. Φτιάχνεις κάτι σωστό απευθείας ή βγαίνεις με φορτηγάκι και ντουντούκα να φωνάζεις στους δρόμους "ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ CLASSES"; :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-12-2005, 14:45 7475 σε απάντηση της 7473

    Απ: INTERLUDE: Η Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ στο Microsoft Launch Event!

    Θα βγάλω μια σελίδα στο web site μου με τα στοιχεία επικοινωνίας και μια σύντομη περιγραφή του τι κάνω, και όταν ολοκληρωθεί το web site θα το ανεβάσω πάνω. Δεν θα αφήσω το site παντελώς κενό περιμένοντας να φτιάξω το τέλειο web site.

    Για τον Παναγιώτη: Το IT τμήμα το βλέπω ως έναν μικρό ISV μέσα στην εταιρία. Πελάτες του είναι όλα τα υπόλοιπα τμήματα. Αλλά και ISV κανονικός να είσαι, ο πελάτης με ποια εταιρία θα διατηρήσει τη συνεργασία του; Έχεις έναν πελάτη που του κάηκε ο εκτυπωτής και καίγεται να εκτυπώσει τα λογιστικά του. Ο Α του λέει: "Δεν έχω εκτυπωτή στα μέτρα σου αυτή τη στιγμή, θα έχω σε 10 μέρες, αλλά έρχομαι τώρα από εκεί να σου φέρω έναν μεταχειρισμένο που μασάει 1 στις δύο σελίδες, για να κάνεις έστω και με δυσκολία τη δουλιά σου για τα πολύ επείγοντα". Ο Β του λέει "Δεν έχω εκτυπωτή στα μέτρα σου αυτή τη στιγμή, θα σου φέρω έναν σε 8 ημέρες. Για αυτές τις 8 μέρες δεν έχω κάποια λύση". Με ποιον προμηθευτή θα διατηρούσες εσύ συνεργασία;

    Πάντως, δεν έχω τρελό κόλλημα με τα μπλουζάκια, απλά μου φαίνεται ενδιαφέρον το case study...

     


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems